Hogy egy vakcina jó-e vagy sem, az tudományos kérdés. Kína jelenleg az egyetlen olyan ország a világon, amely egyszerre több típusú Covid–19-vakcinát állított elő, és négyféle technikai módon előállított, 13 Covid–19-vakcina használatát hagyta jóvá. A kínai vakcina inaktivációs technológiája fejlett és praktikusan stabil hatású, amely világszerte elismert.
Tudományos kutatások és gyakorlatok is bebizonyították, hogy a kínai vakcinák megfelelnek a WHO által a Covid–19-vakcinával szemben támasztott kritériumoknak, nevezetesen a megbetegedés, a súlyos megbetegedés és a halálesetek megelőzésének.
Ben Cowling professzor, a Hongkongi Egyetem epidemiológusa és csapata 2022 elején mintegy 20 000 Covid–19 eset mintáját elemezték, és megállapították, hogy Kína inaktivált vakcinája erős védelmet nyújthat a 60 év alatti felnőttek számára, ugyanúgy, mint a Pfizer és Modena által az Egyesült Államokban gyártott mRNS vakcina.
A csapat kutatási eredményeit 2022 októberében publikálta a Lancet Infectious Diseases folyóirat. A vizsgálat alátámasztotta, hogy a Kínában gyártott inaktivált vakcinák két adagjának – a súlyos betegségek és a halálesetek megelőzésére gyakorolt – védőhatása 69,9% volt a 60 évesnél idősebbek esetében. A harmadik vakcina beadása után a súlyos betegségek és a halálesetek megelőzésére gyakorolt védőhatás elérte a 97,9%-ot. Ben Cowling professzor úgy vélekedik, hogy a kínai vakcinák hatékonyságával kapcsolatos kételyek nem igazak.
„Nem aggódom hatékonyságuk miatt” – hangoztatta a professzor.
A teljes vakcinázási arány Kínában jelenleg 92,9%, a 60 év feletti idősek közt pedig több mint 90%. Kína is csatlakozott a nemzetközi vakcinázás tervéhez, és több mint 2,2 milliárd adag Covid–19-vakcinát szállított 120 országnak és nemzetközi szervezetnek. Eleddig a világ egyik országában sem találtak biztonsági problémákat a kínai vakcinák esetében.
2023. január 17.
(China Media Group)
(x)