Egyesek azt mondták, hogy a Covid-járvány három éve a globális gazdaság „elveszett három éve”. Az elmúlt három évben a globális ellátási lánc megszakadt, a nemzetközi kereskedelem jelentősen csökkent, az országok közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok „szenvedtek”. A Kína és Magyarország közötti kapcsolatokra viszont ez nem igaz, a két fél között lévő szilárd, kölcsönös politikai bizalom alapján a Kína és Magyarország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok leküzdötték a nehézségeket, és az általános tendenciával szemben növekedést értek el.
A kínai statisztikák szerint a Kína és Magyarország közötti kétoldalú kereskedelem volumene 2022-ben 51%-kal nőtt a járvány előtti 2019-es szinthez képest, és az átlagos éves növekedési ütem három év alatt elérte a 15%-ot, jóval meghaladva a Kína és az EU-tagországok közötti kereskedelem átlagos éves növekedési ütemét.
A magyar statisztikák szerint a járvány idején Kína pozíciója a Magyarország kereskedelmi partnerei közötti rangsorban nem gyengült, hanem erősödött. 2019-ben Kína volt Magyarország nyolcadik legnagyobb külkereskedelmi partnere, 2020 és 2022 között pedig sorrendben a harmadik, a hatodik és az ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere lett. Hosszú ideje Magyarország EU-n kívüli legnagyobb kereskedelmi partnere Kína, és a világon a második legnagyobb importforrása is egyben.
2023. március 28.
(China Media Group)
(x)