Caj Jing-ven „tranzitút” címszó alatt látogatott el az Egyesült Államokba, de ezt a helyiek ellenezték és tiltakoztak.
Sajtóértesülések szerint a Caj látogatásáról szóló amerikai sajtótájékoztatót 38 perccel a kezdés előtt „elhalasztották”, 15 perccel később pedig „törölték”.
Az amerikai médiumok arról tájékoztattak, hogy miután Caj megérkezett, csupán zárt ajtók mögött tartották a „díjátadást” a Hudson Intézetben, és a díjátadóra szóló meghívóban még a neve sem szerepelt, ott csak „egy nagyon különleges vendégre” utaltak. Mike Pompeo, az intézet alkalmazottja, volt amerikai külügyminiszter sem jelent meg.
A szálloda épületén kívül – ahol Caj Jing-ven megszállt – nagyszámú tengerentúli kínai tartott fel transzparenseket ellene. A Hudson Intézet „díjátadóján” az ellenzők hevesen tiltakoztak a szállodán kívül, így végül csak a szálloda oldalsó ajtaján tudott Caj belépni.
Ami még feltűnőbb, hogy háborúellenes amerikai tüntetők is Caj Jing-ven szállodája előtt tiltakoztak, és azt kiabálták, hogy „Kína nem az ellenségünk”, „Ne adj el itt háborút” és „Tűnj el az országunkból”.

Jelentések szerint egyes amerikai szakértők rámutattak, hogy a tajvani kérdés az első áthidalhatatlan vörös vonal a kínai–amerikai kapcsolatokban. Caj utazása elkerülhetetlenül károsítja a kínai–amerikai kapcsolatokat, melynek majd az Egyesült Államok és az amerikai nép többsége fizeti meg az árát. Különösen akkor, amikor az Egyesült Államokban bank- és adósságválság uralkodik, és az amerikai hatóságok lelkesen törekszenek arra, hogy javítsák kapcsolataikat Kínával.
2023. április 6.
(China Media Group)
(x)