A kínai Sencsou-15 űrhajó legénysége négy és fél hónapja kering Föld körüli pályán, és négy alkalommal hajtott végre űrhajón kívüli tevékenységet. Ez idő alatt több tudományos kísérletet is elvégeztek.
Az űrhajósok a Kína által önállóan kifejlesztett űrállomás kétfotonos mikroszkópját használták kísérleteik egy részének sikeres elvégzéséhez. Ez volt az első alkalom a világtörténelemben, hogy kétfotonos mikroszkóppal háromdimenziós képeket készítettek, pl. az űrhajós bőrének felhámjáról és felszíni bőrfelületéről űrrepülés közben. Az eszköz tehát alkalmas a jövőbeni űrhajós egészségmegfigyelési kutatások elvégzésére.
A közelmúltban a Stirling termoelektromos konverziós tesztkészülékkel ugyancsak sikeres vizsgálatot végeztek a pályán. A Stirling termoelektromos átalakítás egy olyan kulcsfontosságú technológia az űrbéli új energia előállításához, amely hatékonyan képes a hőenergiát elektromos energiává alakítani.
Tudományos kutatók és űrhajósok közreműködésével, több mint egy hónappal ezelőtt a Mengtian kapszulában lévő égéstudományi szekrényben található kísérleti rendszerrel sikeresen végrehajtották az első pályán a gyújtási tesztet. Ez a kísérlet jó alapot teremt a későbbi űrtudományos égési kísérletekhez.
A tervek szerint a Sencsou-15 legénysége idén júniusban tér vissza a Földre.
2023. április 17.
(China Media Group)
(x)