Az ENSZ Népesedési Alapja szerdán nyilvánosságra hozott beszámolója a világ népességének 2023 évi helyzetéről, tartalmazza, hogy India népessége az év közepén meghaladja Kínáét, vagyis India lesz a legnépesebb ország a világon. A nyugati sajtó egy része a hírt úgy értelmezte, hogy ez „a hátrány még nehezebbé teszi Kína fellendülését”. Vajon tényleg így van ez?
Valójában mindez ürügy Kína hanyatlásának bizonyításához, a családtervezési politikától a társadalom elöregedésén át a születéscsökkenésig. Ráadásul az Egyesült Államok megpróbálja lefékezni Kína fejlődését és arra ösztönözni a szövetségeseit, hogy szigeteljék el Kínát gazdaságilag. Mindez további lehetőséget kínál Kína fejlődési lendületének visszafogására.
Manapság a születéscsökkenés és a gyermekvállalási hajlandóság csökkenése világméretű probléma, ami a gazdasági fejlődés szintjével, az emberek elképzelésének változásával és más társadalmi tényezőkkel hozható összefüggésbe. A fejlett nyugati országok ugyanezzel a problémával néznek szembe, de soha nem mondják, hogy a népesség csökkenése akadályozza a gazdasági növekedésüket.
A népesség növekedése egy ország számára lehet előny, de lehet teher is. Egyes fejlődő országoknak bár óriási a népessége, mivel korlátozott a lakosság oktatási színvonala, gyenge az ipari ereje és nem kedvező a kereskedelmi környezete, az ország fejlődése lassú. Kína jelenleg a jó minőségű fejlődés szakaszába érkezett, a jövőben az innováció kulcsfontosságúvá válik. Ezért elkerülhetetlen, hogy Kína lassan elbúcsúzzon a munkaigényes iparágaktól.
Kína fejlődési kilátásai nem csak a népesség méretétől függnek. A gazdasági növekedés minősége legalább annyira fontos. Az idei év első negyedében a kínai gazdaság 4,5%-kal nőtt, ami túlmutat a világ szakembereinek várakozásain. Ez újabb bizonyítéka annak, hogy Kína kellő lendülettel rendelkezik a gazdasági növekedés tekintetében.
2023. 04. 21.
(China Media Group)
(x)