Május 22-én Pekingben megkezdődött a 2023-as Zhongguancun Fórum, amelynek megnyitóünnepségén ismertették a Pekingi Nemzetközi Tudományos és Technológiai Innovációs Központ építése terén elért jelentős tudományos és technológiai eredményeket.
A Pekingi Blokklánc és Edge Computing Akadémia sikeresen kifejlesztette a független és vezérelhető, 256 magos, nagy teljesítményű blokklánc-gyorsító chipet. A chip erős számítási képességgel rendelkezik és rendkívül biztonságos, 256 magos és több szálat küld egyidejű futtatásra, másodpercenként 1 millió blokkláncos intelligens szerződéses tranzakciót tud feldolgozni, és hatékony adatvédelmi számítási képességet biztosít az „adat elérhető, de nem látható” eléréséhez.
A Tsinghua Egyetem kutatócsoportja femtoszekundumos impulzuslézerrel „filmeket” forgatott le az elektronikus struktúrák időbeli alakulásáról a másodperc trilliomod része alatt, megvalósítva a kiegyensúlyozatlan elektronikus struktúrák mérését és azonnali szabályozását. Ezzel a technológiával a tudományos kutatócsoport először figyelt meg pillanatnyi energiasáv-szabályozást a félvezető anyagú fekete foszforban, vagyis femtoszekundumos lézerrel sikeresen átírta a fekete foszfor „génjét”. Ez a jelentős tudományos felfedezés nemcsak a kiegyensúlyozatlan fizikai ismeretek határait tágította ki, hanem szilárd alapot teremtett az anyagok tulajdonságainak ultragyors időskálán történő szabályozásához is a jövőben.
A pluripotens őssejtek korlátlan önmegújulási képességgel és minden funkcionális sejttípusba való differenciálódási képességgel rendelkeznek. Ezen csodálatos tulajdonságai miatt a pluripotens őssejtek széles körben alkalmazhatók a sejtterápia és a gyógyszerszűrés területén, amik a legkritikusabb „magsejtek” a regeneratív gyógyászatban. A Pekingi Egyetem kutatócsoportja a világon először ért el jelentős áttörést a kémiai kismolekulákkal történő sejtsorsszabályozásban. Az emberi sejtek kémiai átprogramozási módszerének kidolgozásával megvalósult a különböző szomatikus sejttípusok transzformációja, az emberi bőrsejteket pluripotens őssejtekké alakították át, amelyek aztán sikeresen előkészítették a hasnyálmirigy-szigetsejteket.
Ezenkívül egy nagyszabású és stabil kvantumszámítási felhő platform született a Pekingi Kvantuminformáció-tudományi Intézetben, a „Quantum Future-QUAFU” néven. A platform 136, 18 és 10 qubites szupravezető kvantumchipeket alkalmazva Kína legnagyobb, és chipenként a legtöbb bitszámmal rendelkező felhő platformja. A platform 98%-on túli vezérlési és olvasási pontosságú, így kompatibilis a nemzetközileg elfogadott nyílt kvantumprogramozási nyelvi szabvánnyal, és olyan kvantumszámítási platformot biztosít a felhasználóknak, amely kényelmesen alkalmas számítási feladatok benyújtására és fontos tudományos kutatások elvégzésére.
Ezenkívül számos jelentős áttörést mutattak be a Covid–19 kezelésében, a kőolajkutatásban, illetve több más tudományos területen.
A megnyitón még kiadták a Pekingi Nemzetközi Tudományos és Technológiai Innovációs Központ felépítésének felmérési beszámolóját, a tudományos kutatásokhoz előnyös politikák hatékony végrehajtását. Beszámoltak a mesterséges intelligenciáról, szintetikus tudományról, fejlett anyagokról szóló tudományos könyvek kiadásáról.
A központ felépítésének köszönhetően a Nemzetközi Hidrogén Üzemanyagcellás Szövetség, a Robot Együttműködési Világszervezet, a Nemzetközi Intelligens Gyártási Szövetség, a Nemzetközi Mesotudományi Szervezet és az Asian Simulation Alliance egymás után érkeztek Pekingbe.
2023. 05. 26.
(China Media Group)
(x)