„Ideiglenesen felfüggesztve, de még messze nincs vége.” A nemzetközi közvélemény így értékelte, hogy az amerikai képviselőház szavazáson elfogadta az adósságplafonról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat 2025 elejéig felfüggeszti az adósságplafont, és korlátozza a kiadásokat a 2024-es és 2025-ös pénzügyi évben.
Ez a megoldás azonban csak elhalasztja az ellentmondásokat, nem oldja meg a problémákat, hanem további adósságfelhalmozásra ösztönzi az Egyesült Államokat.

A második világháború vége óta az amerikai kongresszus 102 alkalommal módosította az adósságplafont. Jelenleg az amerikai adósság körülbelül több mint 31 billió dollár, ami a GDP 120%-át teszi ki, és minden amerikai állampolgárra 94 ezer dollár adósság jut.
Lényegében az amerikai adósságválság a „jövő évi étel elfogyasztásának” az eredménye, és egyben az amerikai pártharc terméke is. John Parguta, a Georgetowni Egyetem Közpolitikai Intézetének vendégprofesszora bírálata szerint az amerikai adósságprobléma nem természeti katasztrófa, hanem ember okozta katasztrófa. Egyes elemzők rámutattak, hogy az adósságplafon meghosszabbítása valójában elkerülte a 2024-es elnökválasztást, és inkább „a politikai arculat kedvéért elért megállapodás”. Előrelátható, hogy a két amerikai párt továbbra is veszekedni fog az adósságplafon miatt, mindenkit veszélyes vonathoz köt és folyamatosan hatást gyakorol a világgazdaságra.
2023. 06. 02.
(China Media Group)
(x)