Idén van a kínai–eritreai diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulója, ebből az alkalomból Isaias Afwerki eritreai elnök a közelmúltban exkluzív interjút adott a China Media Groupnak. Az eritreai elnök a beszélgetésben elismeréssel szólt Kína fejlődési teljesítményéről, amely ösztönzi a fejlődő országokat is. Reméli, hogy a Kína és Afrika közötti együttműködések felgyorsíthatják az afrikai fejlődést is. Az interjúban egyértelművé tette, hogy ellenzi a külső beavatkozásokat, és bírálja a hegemónia alatt hozott szankciókat.
Zou Yun, a CMG műsorvezetője:
Az Ön Kínában tett látogatásának egyik legfontosabb eseménye a Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott tegnapi találkozó volt. Mi lett ennek a legfőbb eredménye?
Isaias Afwerki, eritreai elnök:
Azt hiszem, tágabb kontextusból nézhetjük az eseményt, a tágabb kontextus ez esetben a Kína és Eritrea közötti kapcsolatok. A két ország számos kérdésben stratégiai partnerré vált. A találkozóm célja a két ország közötti stratégiai partnerség hosszú történetének folytatása.
Zou Yun:
Elnök úr, most vannak olyan hangok, amelyek szerint Kína felemelkedése fenyegetés, nem lehetőség. Hogyan látja ezeket a Kína megfékezésére tett lépéseket?
Isaias Afwerki:
A globális kiegyensúlyozatlanság, a konfliktusok, a világháborúk és a folyamatos konfrontáció sok olyan kisebbség filozófiája, akik megpróbálnak uralkodni. Ez az uralom – a hegemonizmus – egy embereket és államokat elnyomó hozzáállás, amely végül a globális gazdaságot irányítja vagy dominálja. Ez félrevezető politika, a valóság és a történelem félreértelmezése. Most azt látjuk, hogy fényes a jövőnk. A fényes jövőnk Kína teljesítményének köszönhető. Kína a világon mindenkinek bebizonyította – például a peremre szorultaknak -, hogy az uralom eszméje többé nem játékszabály. Az embereknek együtt kell működniük, az új világrendet az együttműködés és a kiegészítés egysége dominálja. Az uralom vagy a hegemónia többé már nem világuralmi rend.
Zou Yun:
Ön hogyan látja a kínai modernizációs utat?
Isaias Afwerki:
Kína eredményei bizonyítják, hogy az ország modernizációja és iparosítása volt a titka annak, amit ma látunk megtörténni. Ez azt az üzenetet közvetíti, hogy ez példa lehet más kontinensek és emberek számára, hogy lássák, hogyan érte el ezt Kína. Ebben a hajdan fejletlen országban – amely minden tekintetben elmaradottnak számított a második világháború utáni korszakban – szemmel látható, hogy mi minden történt. Kína modernizációja és iparosítása miért változtatott meg életeket? Kína miért alakítja át a globális rendet? Inspiráló látni Kína teljesítményét, különösen Afrikában, hiszen sokat tanulhatunk ezekből a tapasztalatokból.
2023. június 8.
(China Media Group)
(x)