Li Qiang kínai miniszterelnök június 24-én a német- és franciaországi látogatását befejezve visszatért Pekingbe, miután az elmúlt héten kiterjedt kapcsolatokat ápolt németországi és franciaországi politikai és üzleti körökből származó személyekkel, akik hangsúlyozták, hogy Kína fejlődése lehetőségeket, nem pedig kockázatokat hoz a világ számára.
Németország és Franciaország vezetői egyértelművé tették, hogy ellenzik vagy nem támogatják a „leválasztást”, és ellenzik a táborok közötti konfrontáció bármely formáját. Az összefonódó nemzetközi helyzetben Kína és Európa konszenzusra jutott a „nem leválasztás” -ról és az együttműködés előmozdításáról, ami nagyobb bizonyosságot hoz a világ számára.
Valójában a mostani kínai–európai kereskedelmi együttműködés tekintetében az emberek jobban tudatában lesznek annak, hogy ezek a hangok Európa helyes választását jelentik. Jelenleg Kína és az EU egymás második legnagyobb kereskedelmi partnere. 2022-ben a kínai–uniós kereskedelem volumene elérte a 847,3 milliárd dollárt, ami 2,4%-os éves növekedést jelentett, az EU befektetései Kínában elérték a 12,1 milliárd dollárt, ami jelentős, 70%-os növekedést jelent, az autóipar pedig továbbra is a legnagyobb befektetési hotspot, illetve a kínai befektetések Európában elérték a 11,1 milliárd dollárt, ami 21%-os növekedést jelent, az újonnan növekedett befektetések főleg új energetikai, autóipari, valamint gép- és berendezésgyártási területre koncentrálódnak. Látható, hogy a kínai–európai gazdasági és kereskedelmi együttműködés tele van életerővel és nagy lehetőségekkel.
A kínai miniszterelnök európai látogatása során Kína és Németország, valamint Kína és Franciaország számos eredményt ért el a gyakorlati együttműködések elmélyítésében. Például Kína és Németország megállapodott a párbeszédi és együttműködési mechanizmus létrehozásában az éghajlatváltozás és a zöld átalakulás kapcsán, és tovább mélyítik az együttműködéseket a gazdaság, a kereskedelem, a befektetések, az autógyártás, a csúcstechnológia és az új energia területén. Kína és Franciaország hajlandó megerősíteni a koordinációt és kész elmélyíteni az együttműködést a repülés és űrhajózás, az atomenergia, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar területén. Németország és Franciaország üdvözölte a kínai vállalatok befektetéseit. Kína és Európa gyakorlati lépésekkel szorosabbra fűzi az együttműködési köteléket, és nemet mond a „leválasztás és megszakítás” zajos hangjaira.
Idén ünneplik a Kína és az EU közötti átfogó stratégiai partnerség megállapításának 20. évfordulóját. Sok éve óta Kína és Európa a történelem, a kultúra, a fejlettségi szint és az ideológia különbségei miatt bizonyos kérdésekben eltérő nézeteket vall, ami teljesen normális. De Kína és Európa között nincs alapvető érdekkonfliktus, hanem erős szükségük van az együttműködésre. Ez teljes mértékben tükröződött a kínai miniszterelnök európai útjában. Ha közösen vannak a „leválasztás és a megszakítás” ellen, valamint határozottan ragaszkodnak a valódi multilateralizmushoz, akkor Kína és az EU többet profitál egymás fejlődéséből. Ez megfelel a világ érdekeinek is.
2023. 06. 26.
(China Media Group)
(x)