Augusztus 24-én számos tiltakozó hang ellenére Japán megkezdte a nukleáris szennyvíz óceánba engedését. Ezzel megkezdődött a tengeri ökológiai környezet és az emberiség egészsége elleni „támadás”. A japán kormány tettével az ökológiai környezet károsítójává és a világ tengereinek szennyezőjévé válik, egy másik kitörölhetetlen foltot hagyva a történelemben.
Ez az első alkalom az atomenergia békés felhasználása óta, hogy óceánba engedik a nukleáris szennyvizet. Ez kétségtelenül óriási kockázatot jelent a nemzetközi közösség számára. A fukushimai atomerőművet üzemeltető TEPCO terve szerint az első szakaszban 17 nap alatt 7,8 ezer tonna nukleáris szennyvizet eresztenek be, az év hátralevő részben pedig összesen 31,2 ezer tonnát. A kutatási modelleken alapuló számítás szerint a szennyvíz 2026 novemberében érkezik meg Észak-Amerika nyugati partjára, 2030. februárban az Indiai-óceánban is elterjed, s 10 év múlva az egész Csendes-óceánt beborítja.
A nukleáris szennyvízben található tríciumnak, továbbá szén-14, kobalt-60 és a további 60 féle radionuklidnak a felezési ideje akár százezer év is lehet. Az óceánba engedés hosszú időszakában nem tudni, hogy a szennyvízelvezető felszerelések, a menedzselési intézkedések és az ellenőrző mechanizmus vajon hatékonyan működnek-e? Erre Japán nem adott és nem is fog választ adni.
12 évvel ezelőtt az atomerőmű-baleset miatt Japán már nagy mennyiségű radioaktív anyagot bocsátott a tengerbe, súlyos katasztrófát okozva, most pedig ismét veszélyezteti az egész világot. Japán az 5 alternatív lehetőség közül a legegyszerűbbet választotta, hiszen az óceánba történő engedés olcsó megoldás. Tudni lehet, hogy e mögött politikai tényezők állnak. A TEPCO állami monopólium, a médiumok jelentései szerint több japán magas rangú politikus nyugdíjba vonulása után a TEPCO névleges tanácsadójává válik, magas tanácsadói jutalékokat elfogadva.
A japán kormány másokra hárítja a kockázatot, miközben Kishida Fumio japán miniszterelnök azt állította, hogy felelősséget vállal a nukleáris szennyvíz óceánba engedésére vonatkozó tervért. Vajon hogyan „vállalja a felelősséget” ezért a „támadásért”, ha egyáltalán nincsenek is előre meghatározott tervek, garanciák és veszteségkorlátozó mechanizmus?
Egyszer majd a történelem felelősségre vonja Japánt a nukleáris szennyvíz óceánba engedéséért.
2023. 08. 25.
(Ma Xiaolu – China Media Group)
(x)