A BRICS augusztus 24-én Johannesburgban megtartott XV. csúcsértekezletének külön sajtótájékoztatóján bejelentették, hogy meghívják Szaúd-Arábiát, Egyiptomot, az Egyesült Arab Emírségeket, Argentínát, Iránt és Etiópiát a BRICS tagjai közé.
Ez a történelmi tagfelvétel volt a XV. BRICS-csúcs legfontosabb eredményeinek egyike, egyben tanúsítja a szervezet eltökéltségét a fejlődő országokkal történő együttműködésre. Szakértők szerint a hat új tag saját ipari előnyökkel rendelkezik és gazdasági szempontból jól ki tudják egészíteni egymást. Az új tagok csatlakozásával a BRICS erősebb lesz a gyártóiparban, a gabonatermelésben, az energiatermelésben és a szolgáltatásiparban.
A BRICS „jó minőségű partnerségre” törekszik, ami azt jelenti, hogy a tagok közötti minőségi együttműködések nemcsak kezelhetik a globális gazdaság előtt álló kihívásokat, hanem abban is segítenek, hogy megragadják a technológiai fejlődés lehetőségét.
Vajon hogyan valósítható meg mindez? Ezzel kapcsolatban Kína részletes tervet dolgozott ki. A csúcson Kína hangsúlyozta a pragmatikus együttműködések szükségességét a digitális gazdaság, a zöld fejlesztés és az ellátási lánc területén és a kereskedelmi és pénzügyi cserekapcsolatok fontosságát. A politikai és biztonsági együttműködés a megoldás másik fontos része. Kínának az ezzel kapcsolatos kezdeményezése megfelel a világ békeszerető népei közös törekvésének, és elősegíti, hogy a BRICS saját erejével hozzájárulhasson a világbéke védelméhez. A BRICS jó minőségű együttműködése a fejlődő országok nemzetközi párbeszédben betöltött szerepének javítását is elősegíti.
A nyitottság és a kölcsönösen előnyös együttműködés a BRICS esszenciája, ami különlegessé teszi a BRICS együttműködési mechanizmusát. Ahogy Hszi Csin-ping elnök mondta BRICS+ csúcstalálkozón: „egyetlen országnak sem szabad lemaradnia a világ modernizációjának folyamatában”.
2023. 08. 25.
(Ma Xiaolu – China Media Group)
(x)