Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter augusztus 30-án befejezte négynapos kínai látogatását. Június óta ő volt a negyedik amerikai politikus, aki felkereste Kínát. A nemzetközi közösség felfigyelt arra, hogy Kína és az Egyesült Államok bejelentette „egy új kommunikációs csatorna létrehozását”. Raimondo egyértelműen kifejtette, hogy Washington „nem törekszik a Kínától történő elszakadásra”, és kifejezte azon reményét, hogy országának cégei folytatják befektetéseiket Kínában.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter júniusi kínai látogatása során ugyancsak egyértelművé tette, hogy az Egyesült Államok elkötelezett a két ország államfője által Balin lefolytatott találkozón elért konszenzusokhoz való visszatérés kérdésében.
Ugyanakkor az elmúlt két hónapban sor került Laj Csing-tö, a tajvani régió helyettes vezetőjének „tranzitútjára” az Egyesült Államokban, továbbá Washington engedélyezte fegyverek eladását Tajvannak, és az amerikai befektetések korlátozásáról is döntött. Ezek az intézkedések megkérdőjelezik az Egyesült Államok hitelességét, s ezért további megfigyelést igényel, hogy Raimondo kijelentése mennyire lesz összhangban a tettekkel.
Mit kellene tehát tennie az Egyesült Államoknak ahhoz, hogy ígéretét betartva „ne szakadjon el Kínától” ?
A helyes döntések meghozatalához Washingtonnak fel kell ismernie, hogy a kínai-amerikai gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok lényegét a kölcsönös előnyök alapozzák meg. A kínai-amerikai kereskedelem volumene 2022-ben megközelítette a 760 milliárd dollárt, ami rekordot jelentett. Az Amerikai-kínai Üzleti Tanács által kiadott 2023-as beszámoló azt mutatja, hogy az Egyesült Államok Kínába irányuló exportja több mint 1 millió munkahelyet teremtett magának az USA-nak. Több mint 70 ezer amerikai vállalat fektet be Kínában, és a Kínában működő amerikai vállalkozások közel 90%-a nyereséges – derült ki a beszámolóból. A CNN szerint az amerikai cégek hatalmas gyártóhálózatot hoztak létre Kínában, és nagymértékben függnek a kínai fogyasztóktól.
Ez a közvetlen oka annak, hogy az amerikai üzleti közösség nem ért egyet a Kínától való elszakadással. Amerikai sajtóértesülések szerint mielőtt Raimondo Kínába indult, közel 150 cégvezetővel konzultált, és mindannyian reményüket fejezték ki, hogy Kína és az Egyesült Államok között intenzívebbé válik a kommunikáció. A washingtoni döntéshozóknak meg kellene hallgatniuk az amerikai üzleti közösség akaratát.
A Kína és az Egyesült Államok által létrehozott munkacsoportnak, vagy a már elindított exportellenőrzési információcsere-mechanizmusnak valós szerepet kellene játszania a nézeteltérések párbeszéden keresztül történő feloldásában és a politikai koordináció előmozdításában. Ez az, amit a nemzetközi közösség látni szeretne.
(Qin Liang – China Media Group)
2023. augusztus 31.
(x)