„Nem kötünk kompromisszumot, és soha nem adjuk el Kínának a legjobb és legerősebb félvezetőket” – jelentette ki egy interjúban Gina Raimondo, amerikai kereskedelmi miniszter, aki néhány nappal korábban még Kínában beszélt az együttműködésről és az „el nem szakadásról”.
Amerikai sajtó azonban nem az általa elmondottakra fordította a legnagyobb figyelmet, hanem Raimondo kínai látogatása idején bemutatott új Huawei mobiltelefonra. A jelentések szerint „a szankciók nem akadályozták meg Kínát az előre lepésben a kulcsfontosságú technológiák terén”, „a szankciók ösztönözték Kínát az alternatív megoldások megteremtésére az amerikai technológiával szemben”.
A Boston Consulting Group stratégiai tanácsadó cég előrejelzése szerint, ha az Egyesült Államok teljesen elszakadna Kínától, a félvezetőipara a globális piaci részesedésének 18%-át és bevételének 37%-át veszítené, illetve 15-40 ezer magas képzettséget igénylő munkahelyt is. Ez arra az igazságra irányítja rá a figyelmet, hogy ha valakik megpróbálják elzárni mások útját, azzal végeredményben csak maguknak okoznak kárt. Az elmúlt néhány évben az Egyesült Államok intenzív vámháborúkat, technológiai háborúkat, chipháborúkat és „szabályháborúkat” indított Kína ellen, s mindezeket a lehető legkiterjedtebb mértékben tette. Ezek azonban nem okoztak jóvátehetetlen kárt Kína számára. Az Ausztrál Stratégiai Politikai Intézet idén kiadott beszámolója szerint Kína a 44 legkritikusabb, egyben feltörekvő technológia közül 37-ben vezet a világon.
2023. 09. 07.
(Qin Liang- China Media Group)
(x)