A korszerűsítés az emberiség közös célja, ám a világ rengeteg országai közül ma csak alig több mint 20 tartozik a fejlettek közé.
Az Övezet és Út kezdeményezés elindításának tízedik évfordulója alkalmából Hszi Csin-ping kínai államelnök rámutatott, hogy az Övezet és Út minőségi fejlesztéseinek új szakaszában a világ országaiban történő korszerűsítés megvalósítására kell törekedni. A kínai államelnök „nyolc lépést” jelentett be, amelyekkel Kína ténylegesen elő kívánja mozdítani e cél megvalósítását a következő évtizedben.
A „nyolc lépés” tartalmazza az Övezet és Út háromdimenziós közlekedési hálózatának létrehozását, a nyitott világgazdaság támogatását, a gyakorlati együttműködések fokozását, a zöld fejlesztést, illetve a technológiai innováció előmozdítását. E lépések nemcsak a globális gazdaságépítés gyengülésének megállítását szolgálják, hanem megfelelnek a kor és a technológia fejlődési irányának. A program fedezete, részletesen kidolgozott intézkedései és tartós rendszere hozzájárul a világ korszerűsítéséhez.
A CMG által megkérdezett szakértő elmondta, hogy az évszázad változásai közepette Hszi elnök az ígéreteivel erős bizalmat váltott ki az Övezet és Út közös építésének jövője szempontjából. A „nyolc lépés” a nagyhatalom felelőségét mutatja, hogy előmozdítsa a világ országainak együttműködését és a közös fejlődését.
A korszerűsítés azonban nem egyenlő a nyugatiasodással. Az elmúlt évtizedekben egyes fejlődő országok zavaros helyzetben keresték az utat a nyugati mintát követve, de azt nem tudták a saját rendszerükbe adaptálni.
Mindeközben a szerb Smederevo acélmű újjászületett, az első tengeren átívelő híd szépen feszül a Maldív-szigeteken, Nigéria távoli vidékein a falvakban is beindult az internet szolgáltatás, a a dél-afrikai De Aar településen épült tiszta szélenergia bázis több mint 300 ezer családnak ad áramot. Az elmúlt tíz évben az Övezet és Út kezdeményezés közös építkezéseivel felgyorsította a helyi korszerűsítést szolgáló beruházásokat és új alternatívát nyújtott a fejlődő országoknak a jólét megteremtéséhez.
A közelmúltban Indonéziában kínai közreműködéssel elkészült az ország első nagysebességű vasútja. Ez nemcsak hatással van Kína és Indonézia kapcsolatainak fejlesztésére, hanem az Övezet és Út szép jövőjét is felvázolja a helyiek számára. A következő „arany tíz évben” Kína az együttműködést fenntartva új lehetőségeket hoz a világnak a kiterjedt korszerűsítés megvalósítása, és az emberiség sorsközösségének építése terén.
2023. 10. 19.
(Wang Yuzhe – China Media Group)
(x)