Első kínai látogatásának 50. évfordulója alkalmából november 10-én este Pekingben koncertet tartott az amerikai Philadelphia Zenekar.
A történelemtől kezdve a mai valóságig Kína és az Egyesült Államok között ezer ok van arra, hogy építsük a kapcsolatainkat, de egyetlen egy sincs egymás elpusztítására. Ahogy a népek közötti kapcsolatok szorosabbá válnak, a hivatalos cserék szintén felgyorsulnak. A két fél közötti cserekapcsolatok pozitív jeleket küldtek a kínai–amerikai kapcsolatok stabilitásáról, és megalapozták a kínai és az amerikai elnök San Franciscó-i csúcstalálkozóját.
A csúcstalálkozó lényege „a visszatérés a Bali szigeten elért konszenzushoz”, hiszen az elmúlt évben az amerikai és kínai kapcsolatok azért néztek szembe annyi nehézséggel, mert a bali konszenzust nem hajtották végre. Az amerikai politikusok félreértették Kínát és emiatt téves Kína-politikákat folytattak. Az Egyesült Államok tettei többször eltértek a két elnök által elért konszenzustól, károsították Kína érdekeit és megszakították a párbeszédet a két fél között.
Antony Blinken júniusi kínai látogatása volt a fordulópont, amikor a kínai–amerikai kapcsolatok javulni kezdtek. Az Egyesült Államok rájött, hogy a klímaváltozás, a regionális problémák, illetve az amerikai gazdasági fellendülés kezelése nem lehet eredményes a Kínával folytatott együttműködés nélkül. Vagyis az Egyesült Államoknak vissza kell térnie a bali konszenzushoz.
A bali konszenzushoz visszatérésnek kulcsfontosságú részét jelentik a tettek. Bár mostanában az amerikai fél megismételte, hogy „egy Kína” politikát folytat és nem támogatja Tajvan függetlenségét, valamint többször hangsúlyozta, hogy nem a szétkapcsolást keresi, ugyanakkor az Egyesült Államok még mindig foglalkozik a Tajvanról szóló törvényjavaslattal, a fegyvereladással Tajvannak, és még mindig elnyomja Kínát a nemzetbiztonság nevében.
Ezért a San Franciscó-i csúcstalálkozón keresztül a két fél helyesen és jobban tudja megismerni egymást és megérteni azt, hogy a másik ország fejlődése milyen jelentőséggel bír önmaga számára. Kína úgy véli, hogy Kínának és az Egyesült Államoknak partnereknek kell lenniük, nem pedig ellenfeleknek, Kína egyetért a win-winnel és a kölcsönös előnyökkel, nem törekszik zéró összegű játszmára. A kínai és az amerikai érdekek mélyen összefonódnak, a két fél nem tud egymás nélkül élni, nem tudja megváltoztatni egymást, és nem lehet helyettesíteni sem egymást. Ahogy Gavin Newsom kaliforniai kormányzó mondta a kínai látogatása során: „Minél sikeresebb Kína, annál sikeresebbek leszünk mi is”.
2023. 11. 14.
(China Media Group – Ma Xiaolu)
(x)