Wang Yi kínai külügyminiszter szerdán sajtótájékoztató keretében beszélt a kínai és az amerikai elnök csúcstalálkozójáról. Mint elmondta, Hszi és Biden tárgyalása jól sikerült, átfogó és elmélyült volt.
Wang szerint a tárgyalás stratégiai, történelmi és iránymutató volt. A négyszemközti megbeszélésen egymás megértéséről, a nézeteltérések kezeléséről, a párbeszédről és együttműködésekről volt szó, valamint szóba került a palesztin–izraeli konfliktus, az ukrán válság, a klímaváltozás, a mesterséges intelligencia és más globális kihívások is.
A kínai külügyminiszter elmondta, hogy Hszi Csin-ping kínai államelnök leginkább a következő álláspontokat fejtette ki:
- A két félnek helyesen kell választania. A két ország partnere vagy ellenfele egymásnak? Kölcsönösen előnyös együttműködéseket vagy konfrontációkat akarnak? Kína partnerséget szeretne, és úgy hiszi, hogy a konstruktív együttműködések alapján a kétoldalú kapcsolatok kilátásai ragyogóak.
- A két félnek meg kell találnia az együttélés módjait egymás tiszteletben tartása mellett és a kölcsönösen előnyös együttműködések szellemében.
- Végre kell hajtani a csúcstalálkozón felvázolt „San Franciscó-i elképzelést”, miszerint Kínának és az Egyesült Államoknak alaposan meg kell ismernie egymást, közösen és hatékonyan kell kezelniük a nézeteltéréseket, közösen kell előmozdítaniuk a kölcsönösen előnyös együttműködéseket, közösen kell vállalniuk a nagyhatalmak felelősségét, valamint közösen kell elősegíteniük a kulturális cserekapcsolatokat.
A csúcstalálkozó eredményeiről értekezve Wang kifejtette, hogy a két elnök több mint 20 konszenzusra jutott politikai, diplomáciai, kulturális, katonai és biztonsági, illetve globális kormányzási területen. A kínai–amerikai technológiai együttműködési megállapodásmegújításával foglalkozó tárgyalás elindítása, a két ország közötti közvetlen járatok jövő évi növelése, a külföldi diákok számának emelése, a klímaváltozás-kezelésről szóló együttműködési nyilatkozat, valamint a kábítószer-ellenes együttműködési munkacsoport létrehozása szintén az érintett témák között szerepelt.
Wang Yi elmondta, mindezek a konszenzusok és eredmények azt bizonyítják, hogy a párbeszéd az egyetlen helyes út Kína és az Egyesült Államok között. Wang szerint Hszi elnök megismételte a találkozón, hogy a tajvani kérdés kulcsfontosságú a kínai–amerikai kapcsolatokban, és kifejtette Kína álláspontját a kereskedelmi és technológiai kérdésekben, különösen a „szétkapcsolásról”, mondván, az nem kockázatcsökkentés, hanem éppen ellenkezőleg, kockázatteremtés.
2023. november 16.
(China Media Group)
(x)