Mao Ning kínai külügyi szóvivő hétfői szokásos sajtótájékoztatóján kitért arra a hétvégi esetre, amikor a Fülöp-szigeteki hajók behatoltak a kínai Ren’ai-zátony tengeri területére.
Mao beszámolt arról, hogy december 10-én egy Fülöp-szigeteki teherhajó és egy közszolgálati hajó a kínai kormány engedélye nélkül behatolt a kínai Nansha-szigetekhez tartozó Ren’ai-zátony közelében lévő vizekre, és megpróbált építőanyagokat szállítani egy illegálisan ott tartózkodó, „megfeneklett” hadihajóra. A hajók figyelmen kívül hagyva a kínai parti őrség figyelmeztetését a Ren’ai-zátony menti lagúnához igyekeztek veszélybe sodorva a kínai parti őrség hajóját is. Ezzel súlyosan megsértették Kína szuverenitását és veszélyeztették a kínai hajók és a legénység biztonságát. A kínai parti őrség hajói megtették a szükséges intézkedéseket, amelyek összhangban vannak a kínai és a nemzetközi joggal; a helyzet kezelése szakszerű, mérsékelt és törvényes volt. A kínai külügyminisztérium határozott tiltakozását fejezte ki a Fülöp-szigetek kormányának.
Mao hangsúlyozta, hogy a Ren’ai-zátony a kínai Nansha-szigetek része, amely fölött Kína vitathatatlan szuverenitással rendelkezik. Ennek hátterében hosszú történelmi folyamat húzódik, és összhangban van a nemzetközi joggal, beleértve az ENSZ Alapokmányát is. A Fülöp-szigetek a törvénytelen és érvénytelen nemzetközi választottbírósági „döntésre” hivatkozta azt állítja, hogy a Ren’ai-zátony a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezete és kontinentális talapzatának része, és tagadja Kína szuverenitását, megsértve a nemzetközi jog elveit. Kína ismételten felszólította a Fülöp-szigeteket, hogy hagyja abba a kínai szuverenitással szembeni provokációit, annak megsértését, és tartózkodjon a regionális béke és stabilitás aláásásától.
Aznap Huang Xilian Kína manilai nagykövete találkozott Maria Theresa Lazaro fülöp-szigeteki külügyminiszter-helyettessel és a kínai kormány komoly tiltakozását fejezte ki a történtekkel kapcsolatban.
2023. 12. 11.
(China Media Group)
(x)