Kína jelentősen javította a poszthumusz szervadományozással kapcsolatos tudatosságot a lakosság körében, és fejlesztette a szervátültetési technológiáit, a regisztrált szervdonorok száma megközelítette a 6,2 milliót, az éves szervátültetések száma pedig továbbra is a második legmagasabb a világon – közölték tisztviselők és szakértők a múlt héten.
Ugyanakkor elmondták, hogy Kínában még mindig sokkal alacsonyabb a szervdonorok aránya – a donorok száma egymillió lakosra vetítve – egyes fejlett országokhoz képest, és a transzplantációk elvégzésére alkalmas kórházak egyenlőtlenül oszlanak el.
Több erőfeszítésre van szükség a tudatosság fokozása, a minőségi orvosi erőforrások alulról történő irányítása és a rászorulóknak nyújtott szociális támogatás fokozása érdekében – mondták.
A Kínai Vöröskereszt által közzétett adatok szerint tavaly közel 1,54 millióan regisztráltak szervdonorként, míg 2021-ben mintegy 1,52 millióan, 2020-ban pedig 1,01 millióan.
A regisztrált donorok száma jelenleg meghaladja a 6,18 milliót, és a többségük fiatal és középkorú, 45 éves és annál fiatalabb felnőtt – mondta Hou Fengzhong, a Kínai Vöröskereszt Társaság által igazgatott Kínai Szervadományozási Adminisztrációs Központ vezetője.
„A közvélemény szervadományozással kapcsolatos tudatossága jelentősen nőtt” – nyilatkozta Hou a szervdonorok előtt tisztelgő rendezvényen, amelyet csütörtöktől szombatig tartottak Csangsában, Hunan tartomány fővárosában.
Kína 2010-ben kezdte meg az önkéntes szervadományozási kísérleti programot. 2015-ben az önkéntes posztumusz adományozás lett az egyetlen legális szervátültetési forrás az országban. A program keretében 13 év alatt 135 ezer szervátültetést hajtottak végre mintegy 44 ezer posztumusz szervdonor bevonásával.
Az előrelépés nem könnyű feladat
Guo Yanhong, a Nemzeti Egészségügyi Bizottság orvosi sürgősségi osztályának igazgatója elmondta, hogy tavaly Kína közel 17 600 szervátültetést hajtott végre, mintegy 5600 donornak köszönhetően, ami 5,2 százalékkal, illetve 6,75 százalékkal több, mint 2021-ben.
„Nem volt könnyű feladat, hogy a COVID-19 járványok ellenére elértük ezt az előrehaladást” – jelentette ki.
2016 óta a szervdonorok, a szervadományozások és a transzplantációs műtétek száma az országban továbbra is a második legmagasabb a világon és a legmagasabb Ázsiában.
„A műtéti komplikációk értékelései révén azt is látjuk, hogy a szervátültetések minősége Kínában a világon a legmagasabbak közé tartozik” – mondta.
Guo ugyanakkor megjegyezte, hogy Kínában az egymillió lakosra jutó szervdonorok száma 3,98 körül van. Az Egyesült Államokban és Spanyolországban a legmagasabb, mintegy 41 donor jut egymillió főre.
„Kínában 183 kórház rendelkezik szervátültetések elvégzésére alkalmas képesítéssel, ami nem elegendő a nagy népesség igényeinek kielégítésére” – zárta gondolatait.
Guo felszólította az egész társadalmat a szervadományozással kapcsolatos tudatosság növelésére, a szervbeszerzési rendszer méltányosságának, átláthatóságának és hatékonyságának javítására, valamint a magas színvonalú egészségügyi erőforrások közösségi szintre irányítása érdekében.
Továbbá szorgalmazza egy hatékony támogatási rendszer kiépítését a szervdonorok és családtagjaik, valamint a szervátültetésre szoruló szegények számára.
Hou, a Kínai Szervadományozási Adminisztratív Központ vezetője elmondta, hogy a központ tovább fogja folytatni a tudatosságnövelő kampányokat és kényelmes regisztrációs szolgáltatásokat fog nyújtani. Idén az újonnan regisztrált donorok száma várhatóan meghaladja az 1,2 milliót.
2023. Április 3.
(ChinaDaily)