Kezdőlap » Kínai és magyar fiatalok párbeszédet folytattak a kínai civilizáció vonzerejéről
Hírek

Kínai és magyar fiatalok párbeszédet folytattak a kínai civilizáció vonzerejéről

2023. december 1-jén a China Media Group (CMG) és a magyar Centrum TV közös szervezésében kínai és magyar fiatalok párbeszédet tartottak Az 5000 éves kínai civilizáció varázsa címmel. A párbeszéd lehetőséget nyújtott, hogy újra áttekintsék a kínai kultúra klasszikusait. 

A rendezvény két fő helyszíne a Szecsuáni Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme és a Móra Ferenc Múzeum volt. A Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem, a Tiencsini Idegen Nyelvi Egyetem és a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyeteme tanárai és diákjai pedig interneten keresztül voltak jelen.

A rendezvényen mind kínai, mind magyar részről díszvendégek is részt vettek: Nagy Sándor, Szeged alpolgármestere, Czégel Bálint, Magyarország csunkingi főkonzulja, Zhu Chaowei, a Szecsuáni Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének rektora, Dr. Bárkányi Ildikó, a Móra Ferenc Múzeum igazgatóhelyettese, Zoltai Alexandra, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója, Xu Yanyi, a Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem Európai Nyelvek és Kultúrák Kara Magyar Tanszékének vezetője, Ma Junchi, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Európai Tanulmányok Intézetének segéd akadémikusa is beszédet mondott a rendezvényen. 

Nagy Sándor szegedi alpolgármester beszédet mond

Nagy Sándor, Szeged alpolgármestere üdvözlő beszédében említette a Móra Ferenc Múzeumban rendezett kínai kultúráról szóló kiállításokat, és elmondta, fontosnak tartja a kétoldalú kulturális együttműködéseket. Nagy elmondta: „Fontosok az ilyen kiállítások, fontosak az ilyen rendezvények, mint amin most vagyunk, hogy ösztönözzenek minket arra, azokat, akik itt vannak, meg azokat is, akik figyelik ezt a tevékenységet, hogy többet tanuljunk egymásról.”

Czégel Bálint, Magyarország csunkingi főkonzulja beszédet mond

Czégel Bálint, Magyarország csunkingi főkonzulja külön gratulált Kína Övezet és Út kezdeményezésének 10. évfordulójához, felsorolta a kínai és magyar civilizáció fényes eredményeit, és elmondta: „Az országaink közötti kommunikáció, együttműködés nemcsak Magyarország és Kína fejlődésére lehet hatással, hanem az egész emberiség javát is szolgálhatja.”

Zhu Chaowei, a Szecsuáni Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének rektora beszédet mond

Zhu Chaowei, a Szecsuáni Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének rektora a beszédében bemutatta az egyetemnek, az ott működő magyar szaknak, illetve az egyetem Magyarországgal folytatott nemzetközi együttműködéseinek a helyzetét. Zhu elmondta: „Nagyon remélem, hogy a kínai és magyar fiatalok a két ország fényes kultúrájának nagyköveteivé válhatnak.”

Dr. Bárkányi Ildikó, a Móra Ferenc Múzeum igazgatóhelyettese beszédet mond

Dr. Bárkányi Ildikó, a Móra Ferenc Múzeum igazgatóhelyettese a beszédében beszámolt a kínai múzeumokkal folytatott együttműködések során szerzett élményekről. „Büszkén mondhatom azt is, hogy a kínai kultúra nagyon érdekli a szegedi régió lakóit. Ennek bizonyítéka, hogy nemrégiben köszönthettük a kiállítás 50 ezredik látogatóját, ami magyarországi viszonylatban magas számnak bizonyul” – fogalmazott Dr. Bárkányi Ildikó.

Zoltai Alexandra, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója beszédet mond

Zoltai Alexandra, a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének igazgatója a beszédében hangsúlyozta a kultúra fontos szerepét a kétoldalú kapcsolatokban, illetve a kulturális sokszínűség támogatását. Zoltai elmondta: „Ez a rendezvény kiváló alkalmat teremt arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk a kínai kultúra mélységeibe, és hidakat építsünk a két ország fiataljai között.” 

Xu Yanyi, a Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem Európai Nyelvek és Kultúrák Kara Magyar Tanszékének vezetője beszédet mond

Xu Yanyi, a Pekingi Idegen Nyelvi Egyetem Európai Nyelvek és Kultúrák Kara Magyar Tanszékének vezetője a beszédében rámutatott a kínai kultúra jellegzetességeire. Xu elmondta: „A kínai kultúrának befogadó, harmonikus és a természetet tisztelő jelleggel rendelkező hagyománya van. Úgy gondolom, ez nemcsak a kínai társadalmat, kínai embereket táplálja, hanem hozzájárulhat az emberiség közös erkölcseinek és értékeinek felfedezéséhez és ápolásához.” 

Ma Junchi, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Európai Tanulmányok Intézetének segéd akadémikusa beszédet mond

Ma Junchi, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Európai Tanulmányok Intézetének segéd akadémikusa a beszédében elemezte a kínai klasszikus kultúra szerepét Kína békés felemelkedése, és az Övezet és út kezdeményezés magas színvonalú fejlesztése tekintetében. 

Részt vevő diákok a rendezvényen a Szecsuáni Nemzetközi Tanulmányok Egyetemén
Részt vevő diákok a rendezvényen a Móra Ferenc Múzeumban

A 3 órás rendezvény alatt a magyar és kínai diákok többek között a világnak hasznot hozott kínai civilizációs eredményekről, a kínai hagyományos kultúra jellegzetességeiről osztották meg tapasztalataikat, élményeiket, beszélgettek a civilizációk közötti kölcsönös tanulás eredményeiről, és elemezték a civilizációk közötti párbeszéd értelmét.

(China Media Group)

2023. december 1.

(x)

Kövessen minket Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

A Sárkány éve | Zodiákus bélyegkisív-kibocsátás – 2024

IV. Holdsütikészítő Workshop és kínai kulturális nap

Kínai írásjelek és civilizáció kiállítás

„A MI PETŐFINK – Kínai-magyar verses párbeszéd”

Hogy hangzik ugyanaz a vers kínai és magyar nyelven?

Kínai-magyar párbeszéd (II.) – a China Media Group tanácskozása

III. Magyarországi Holdsüti készítő Workshop

Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola

A centrumban Kína – Kusai Sándor nagykövet, egyetemi oktató

Kőbányai kínaiak – gazdasági kapcsolatok

A Nyúl éve zodiákus bélyeg – közös bélyegkisív-kibocsátás | 2023

Valutaváltó

Naptár

2023. december
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031