Május 22-én van a biológiai sokféleség 23. nemzetközi napja, amelynek idei jelmondata: „A megállapodástól az együttműködésig: a biodiverzitás helyreállítása”.

Peking, mint Kína fővárosa a biodiverzitás helyreállításában jó példát mutatott, a fővárosban élő madárfajok száma mára elérte az 515-öt. Ezzel az eredménnyel a G20-országok fővárosainak rangsorában a második helyet foglalja el.
A város a Jensan és a Tajhang-hegy találkozásánál található. Vidéki területein a hatalmas erdők és vizes élőhelyek a világ valamennyi tájáról érkező madarak paradicsomaivá váltak, így Peking a biológiai sokféleségben, különösen a madárdiverzitásban a leggazdagabb nemzetközi várossá avanzsált.

Sok madár elválaszthatatlan Peking városi hátterétől és ökológiai alapjától – az erdőtől. Peking erdővel borítottsága a tavalyi 44,6%-ról idén 44,8%-ra nőtt.
„Pekingben az erdős területek nagysága mára elérte a 853 ezer hektárt, amelynek több mint 80%-a mesterséges erdő, az állatok több mint 90%-a él ilyen élőhelyen” – mondta Sa Haj-csiang, a pekingi Erdészeti és Parkhivatal igazgatóhelyettese.
Peking az állat- és növényfajok védelmének megerősítése érdekében területének több mint egyötödét különböző típusú természetvédelmi területnek jelölte ki, amelyek a vadon élő állatok és növények exkluzív tereivé váltak.

A dél-kínai Hsziamen város közel 12 éve folyamatosan különleges védőintézkedéseket vezet be a – minden áprilisban délkelet-ázsiai országokból északra, Kínába vándorló – kékfarkú gyurgyalagok számára.
A madarak háborítatlansága érdekében a helyi kormány külön védelmi zónát építve kiváló fészkelő környezetet biztosít a madarak fészekrakásához és szaporodásához.
„A kékfarkú gyurgyalag szokása, hogy nem marad a régi fészkében, minden évben újat kell építenie. A fészek belsejét tiszta vízzel leöblítettük, majd megtöltöttük talajjal, a sziklafelületet újra megtisztítottuk, így az rendezetten várja a madarak érkezését” – mondta Tudan Tao-csing, aki a hsziameni Természeti Erőforrási és Tervezési Iroda természetvédelmi területek ügyeivel foglalkozó központjában dolgozik.
Statisztikai adatok szerint tavaly mintegy 200 fészek volt fellelhető a természetvédelmi területen, közülük 93 szaporodási jeleket mutató fészek volt, és több mint 200 kis kékfarkú gyurgyalag született itt.

Tuan Tao-csing elmondta: „Jelenleg mintegy 60 kétfarkú gyurgyalag fészkel itt, amelyek már az udvarlás szakaszába léptek, a csúcsszám június 20-a körül várható. Július közepétől augusztusig kezdik majd a fiatal madarak elhagyni a fészkeket.”
A munkatársak emlékeztettek arra, hogy június közepe után szaporodási időszakba lépnek a védelmi zónában a kékfarkú gyurgyalagok, akkor mindenki igyekezzen távol tartani magát a zónától, nehogy megzavarja őket.
2023. május 22.
(China Media Group)
(x)