Kezdőlap » CMG-kommentár: Ki találta ki a „Peak China” retorikát, és miért?
Hírek

CMG-kommentár: Ki találta ki a „Peak China” retorikát, és miért?

A külföldi szakértők rendre összehasonlítják Kínát Indiával a népesség tekintetében, az Egyesült Államokkal a gazdasági teljesítményben, és Vietnámmal a növekedésben. Mindegyik esetben az a végkövetkeztetés, hogy Kína a csúcson van. Ez az úgynevezett „Peak China”. De vajon honnan ered ez a retorika?

Ha egyszerre keresünk rá a „kínai gazdaságra” és a „csúcsra”, a találatokból nem nehéz kiolvasni, hogy a leggyakrabban hivatkozott szerzők Hal Brand a Johns Hopkins Egyetemről és Michael Beckley a Tufts Egyetemről. Mindketten politológusok, nincs gazdasági hátterük, de dolgoztak vagy tanácsadói voltak az amerikai Pentagonnak, vagy a Nemzetbiztonsági Hivatalnak. A bevett szokásuk pedig az, hogy összehasonlítják Kínát más nagy országokkal, s ha olyan adatokra lelnek, amelyekkel „bizonyítható” a „Peak China”, akkor arra felhívják a figyelmet.

Közösségi platformokat, például az X-et vagy a Redditet használják „felfedezéseik” terjesztésére. Egy elemzés szerint tavaly január és szeptember között legtöbbször a kínai gazdaság volt terítéken, s az ingatlanpiac a 40%-át tette ki az összes témának. Összehasonlították a kínai ingatlanpiacot Japánéval és az Egyesült Államokéval.

Gao Shanwen kínai közgazdász szerint a japán és az amerikai ingatlanbuborék kipukkanása előtt a legfontosabb mutatók, vagyis az ingatlanok nagy aránya a GDP-ben és a használt lakásokkal kapcsolatos ügyletek volumenének csökkenése, nem jellemzőek Kínára. Gao szerint idén az ingatlanbefektetések körülbelül 5,5%-át tehetik ki a kínai GDP-nek, a használt lakásokkal kapcsolatos ügyletek volumene pedig bővült Kínában. Az árak által mutatott tendenciából nem következik egyértelműen az ingatlanbuborék kipukkanása – jelentette ki Gao.

Régen a kínai „gazdasági összeomlás” előrejelzése volt a sláger, most pedig a „Peak China” van soron. A cél ugyanaz, hogy a közvélemény körében lebecsültessék a kínai növekedést, és megkérdőjelezzék a kínai rendszert.

(Wang Yuzhe – China Media Group)

2024. március 6.

(x)

Kövessen minket Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

A Sárkány éve | Zodiákus bélyegkisív-kibocsátás – 2024

IV. Holdsütikészítő Workshop és kínai kulturális nap

Kínai írásjelek és civilizáció kiállítás

„A MI PETŐFINK – Kínai-magyar verses párbeszéd”

Hogy hangzik ugyanaz a vers kínai és magyar nyelven?

Kínai-magyar párbeszéd (II.) – a China Media Group tanácskozása

III. Magyarországi Holdsüti készítő Workshop

Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola

A centrumban Kína – Kusai Sándor nagykövet, egyetemi oktató

Kőbányai kínaiak – gazdasági kapcsolatok

A Nyúl éve zodiákus bélyeg – közös bélyegkisív-kibocsátás | 2023

Valutaváltó

Naptár

2024. március
h K s c p s v
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031