Kína a stabilitás pilléreként mindig szilárdan áll egy turbulens világban – mondta Wang Yi kínai külügyminiszter szombaton a 60. müncheni biztonsági konferencián. A konferencia a folyamatban lévő ukrajnai válság és a palesztin–izraeli konfliktus eszkalálódása miatt tele volt aggodalommal és nyugtalansággal.
Szaúd-Arábia és Irán 2023-ban történelmi megbékélést ért el Kína aktív közvetítésének köszönhetően, az éghajlati fenyegetésekkel szemben Kína célul tűzte ki, hogy a történelemben példátlanul gyorsan csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, és a mesterséges intelligencia (AI) kihívásaival szemben Kína támogatja egy nemzetközi AI irányító testület létrehozását az ENSZ keretében stb. Ebből látható, hogy Kína akciói és tervei a nemzetközi közösség közös érdekein alapulnak, és a közös kihívások leküzdésére összpontosítanak.
Az idei müncheni biztonsági konferencián a Nyugat aggodalmát fejezte ki a világgazdaság jövője miatt. Mi a helyes megoldás? A kínai fél szerint az együttműködés hiánya a legnagyobb kockázat.
Egy friss jelentés alapján a Kínába irányuló német közvetlen befektetések 2023-ban rekordösszegű, 11,9 milliárd eurót értek el, ez Németország teljes külföldi befektetésének 10,3%-át teszi ki, ami 2014 óta a legmagasabb részarány.
A Kínáról való leválás ellenzése mostanra nemzetközi konszenzussá vált.
2024. 02. 20.
(Zhou Huiwen – China Media Group)
(x)