Kezdőlap » CMG-kommentár: Az USA nem állíthatja meg a közel-keleti megbékélést
Hírek

CMG-kommentár: Az USA nem állíthatja meg a közel-keleti megbékélést

Ismét magas rangú tisztviselőt küldött az Egyesült Államok Szaúd-Arábiába, ezúttal Blinkent.

Június 6-8. között Antony Blinken külügyminiszter Szaúd-Arábiába látogatott. William Burns CIA-igazgató áprilisi és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó májusi látogatása után ez már a harmadik látogatás volt egy magas rangú amerikai tisztviselő részéről Szaúd-Arábiában. De vajon miért ez a szokatlan amerikai aktivitás? A Reuters úgy véli, hogy az Egyesült Államok stabilizálni akarja a szövetségi kapcsolatát Szaúd-Arábiával.

Újranyílt Irán szaúd-arábiai nagykövetsége.

Amikor Blinken Szaúd-Arábiába látogatott, két dolog történt a Közel-Keleten. Egyrészt újranyílt Irán szaúd-arábiai nagykövetsége. Ez egy újabb szimbolikus előrelépés a kétoldalú kapcsolatukban, miután Szaúd-Arábia és Irán bejelentette a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételét Kína közvetítésével. Másrészt, Mohamed bin Szalmán szaúd-arábiai trónörökös, egyben miniszterelnök találkozott a látogatásra érkezett Nicolas Maduró venezuelai elnökkel, akik nagy várakozással tekintettek az együttműködési lehetőségeikre és a különböző területeken történő együttműködéseik megerősítésére.

Az egykori szövetségesek egyre távolodnak az Egyesült Államoktól. A mostani Közel-Keleten Egyiptom és Törökország felfrissítette diplomáciai kapcsolatait, Szíria visszatért az Arab Ligába, Irán és Jordánia viszonya pedig javulóban. Egységesebb és függetlenebb Közel-Kelet formálódik.

Az ilyen fordulatot szívesen látják a békeszeretők, nem úgy az USA. Blinken szaúd-arábiai látogatásával kapcsolatban Daniel Benaim, az amerikai külügyminisztérium arab-félszigeti ügyekért felelős helyettes államtitkára egyértelműen kijelentette, hogy az Egyesült Államok továbbra is a Közel-Keleten marad, és „nem hagy maga után űrt, hogy azt az ellenfelei betölthessék”. Ebből érzékelhető az amerikai nyugtalanság és elégedetlenség.

A bizalom nem törik meg egy nap alatt. Miközben az Egyesült Államok hangoztatja jelenlétét a Közel-Keleten, el kellene gondolkodnia azon is, hogy miért alakult így a közel-keleti helyzet? A második világháború vége óta az Egyesült Államok volt a legnagyobb külső erő, amely befolyásolta a közel-keleti viszonyokat. A hegemóniájának megőrzése érdekében az USA hosszú ideig zűrzavart és konfrontációt idézett elő a Közel-Keleten.

Szaúd-Arábia.

Az utóbbi években a stratégiai fókusz eltolódásával, illetve már nem a közel-keleti energiára támaszkodva, az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia, valamint más közel-keleti szövetségesei között az „olaj a biztonságért” kapcsolat lazábbá vált. Emellett az Egyesült Államok felelőtlen kamatemelései súlyos helyzetbe hozták Egyiptomot, Libanont és más országokat, továbbá az Egyesült Államok folyamatosan „tüzeli” az orosz–ukrán konfliktust, ami miatt Egyiptom és a többi élelmiszert importáló országok élelmiszerválságba kerültek. A közel-keleti országok nagyon is tudatában vannak annak, hogy az Egyesült Államok megbízhatatlan, a jövőjüket és a sorsukat határozottan saját kezükbe kell venniük. Az Arab Politikai és Kutatási Központ által 14 arab országban végzett 2022-es közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 78%-a gondolja úgy, hogy az Egyesült Államok a Közel-Kelet legnagyobb veszélye és instabilitásának forrása.

A Reuters elemzőket idézve rámutatott: Blinken látogatásának egyik fő célja az volt, hogy szaúd-arábiai támogatást keressen az olajár csökkentéséhez a magas hazai infláció enyhítése érdekében. Azonban Blinken érkezése előtt az „OPEC+” bejelentette a jelenlegi termeléscsökkentés 2024-ig történő meghosszabbítását. Ugyanakkor Szaúd-Arábia önkéntesen idén júliustól napi 1 millió hordóval, napi 9 millió hordóra csökkenti a kőolajtermelését, ami 2021 júniusa óta a legalacsonyabb szint lesz. Ez azt jelzi, hogy nehéz lesz áttörést elérnie Blinken látogatásának.

Egyrészt a Közel-Kelet keresi az összefogást, önálló fejlődésre törekednek, másrészt az Egyesült Államok ragaszkodik a táborok közötti konfrontációt kiváltó régi gondolkodásmódjához. Nem csoda, hogy az elemzők úgy vélik, Blinken útja hiábavaló.

2023. június 8.

(China Media Group)

(x)

Kövessen minket Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

A Sárkány éve | Zodiákus bélyegkisív-kibocsátás – 2024

IV. Holdsütikészítő Workshop és kínai kulturális nap

Kínai írásjelek és civilizáció kiállítás

„A MI PETŐFINK – Kínai-magyar verses párbeszéd”

Hogy hangzik ugyanaz a vers kínai és magyar nyelven?

Kínai-magyar párbeszéd (II.) – a China Media Group tanácskozása

III. Magyarországi Holdsüti készítő Workshop

Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola

A centrumban Kína – Kusai Sándor nagykövet, egyetemi oktató

Kőbányai kínaiak – gazdasági kapcsolatok

A Nyúl éve zodiákus bélyeg – közös bélyegkisív-kibocsátás | 2023

Valutaváltó

Naptár

2023. június
h K s c p s v
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930