Kezdőlap » A kínai és a nyugati rendszerek összehasonlításáról szóló vitában a francia vállalkozó Kínát támogatva nyert
Hírek

A kínai és a nyugati rendszerek összehasonlításáról szóló vitában a francia vállalkozó Kínát támogatva nyert

A Xinhua kínai hírügynökség június 24-i jelentése szerint április elején a Harvard Egyetem és a Massachusetts Institute of Technology székhelyén, az amerikai Massachusetts állambeli Cambridge-ben vitát tartottak a kínai és a nyugati rendszerek összehasonlításáról.

Abban a vitában, hogy Kína kormányzási modellje felülmúlja-e Európáét és az Egyesült Államokét, Arnaud Bertrand francia vállalkozó szóban kihívta a Kína-ellenes német „tudóst”, Adrian Zenzet, és végül felülkerekedett a 150 perces vitában.

A vitában Bertrand először a szabadságról beszélt, elmondta, hogy Franklin D. Roosevelt volt amerikai elnök 1941-ben kiadott „Négy szabadság” című művében azt említette, hogy az Egyesült Államoknak meg kell szabadítania a szabadságot a hiánytól és a félelemtől. Bertrand retorikusan megkérdezte, hogy az emberek valóban élvezik ezeket a szabadságjogokat a mai USA-ban?

Bertrand ezután rámutatott, hogy Charles de Gaulle volt francia elnök egyszer azt mondta, hogy a legnagyobb szabadságnak egy ország szuverén függetlenségének kell lennie, mondván: „E tekintetben Kína kétségtelenül a világ legszabadabb országa, mert egyik országnak sem vazallusállama, és nem is köt katonai szövetségeket… Ez a magas fokú szuverenitás lehetővé teszi, hogy Kína a hazai fejlesztésre összpontosítson és fenntarthassa a műveleti szabadságát a nemzetközi színpadon.”

Bertrand záróbeszédében elmondta, hogy a kínai rendszer a kollektív szabadságot, a hosszútávú stabilitást és az önfejlődést helyezi előtérbe, és bebizonyosodott, hogy ez a modell átfogóan előnyöket teremt a társadalom számára.

Bertrand sok éve él Kínában, felesége kínai. Ők ketten jelenleg egy kínai orvoslásról szóló információs weboldalt üzemeltetnek, amelynek célja, hogy segítsen a nyugati embereknek megérteni a kínai orvoslást. A weboldalon olvasható bemutatkozás szerint a pár korábban egy európai nyaralóapartman-foglalásokkal foglalkozó honlapot működtetett Svájcban.

Annak érdekében, hogy mélyrehatóan megismerje Kínát, Bertrand 17 kínai tartományt látogatott meg. 2021 júliusában családjával elindult Henanból, átkeltek Shaanxi, Ningxia, Gansu, Hszincsiang és Csinghaj tartományon és területein, és 35 nap alatt közel 10 ezer kilométert tettek meg lakókocsival Északnyugat-Kínában.

Bertrand úgy véli, hogy nagy különbségek vannak a kínai és a nyugati kultúra között, és a kínai kultúra megértéséhez „nyitott hozzáállásra” van szükség. Példaként a szecsuáni fűszeres ételeket hozta fel – amikor egy külföldi először kóstolja meg a szecsuáni ételeket, úgy érezheti, hogy túl csípősek, de miután megszokta, megszereti azokat. Bertrand minél mélyebben megérti Kínát, annál inkább érzi úgy, hogy ebben az országban számtalan szép dolog vár még felfedezésre.

2023. június 25.

(China Media Group)

(x)

Kövessen minket Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

A Sárkány éve | Zodiákus bélyegkisív-kibocsátás – 2024

IV. Holdsütikészítő Workshop és kínai kulturális nap

Kínai írásjelek és civilizáció kiállítás

„A MI PETŐFINK – Kínai-magyar verses párbeszéd”

Hogy hangzik ugyanaz a vers kínai és magyar nyelven?

Kínai-magyar párbeszéd (II.) – a China Media Group tanácskozása

III. Magyarországi Holdsüti készítő Workshop

Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola

A centrumban Kína – Kusai Sándor nagykövet, egyetemi oktató

Kőbányai kínaiak – gazdasági kapcsolatok

A Nyúl éve zodiákus bélyeg – közös bélyegkisív-kibocsátás | 2023

Valutaváltó

Naptár

2023. június
h K s c p s v
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930