Az amerikai San Francisco közelében található Filoli kert november 15-én a világ figyelmének középpontjába került: Hszi Csin-ping kínai elnök és Joe Biden amerikai elnök közel négy órán át folytatott itt hosszú beszélgetést, és több mint 20 konszenzust értek el, megteremtve a jövőorientált „San Franciscó-i víziót”. „A kínai–amerikai csúcstalálkozó több területen tett előrelépést” – írta a BBC.

A kínai elnök szerint Kínának és az Egyesült Államoknak együtt kell felépíteniük a kétoldalú viszonyuk öt pillérét. Ez az öt pillér a helyes felfogás közös kialakítása, a nézeteltérések hatékony közös kezelése, a kölcsönösen előnyös együttműködések közös előmozdítása, a nagyhatalmi felelősség közös vállalása és az emberek közötti kapcsolatok közös előmozdítása.
A San Franciscó-i vízió előfeltétele, hogy Kína és az Egyesült Államok helyesen értelmezze egymást.
„Kína nem tervezi, hogy felülmúlja vagy leváltja az Egyesült Államokat, és az Egyesült Államoknak nem áll szándékában elnyomni és megfékezni Kínát”, a találkozón Hszi elnök kifejtette Kína stratégiai szándékait. Különösen Tajvan ügyében követeli a kínai fél, hogy az Egyesült Államok szigorúan tartsa magát az „egy Kína” elvhez, ellenezze „Tajvan függetlenségét”, és hagyjon fel Tajvan felfegyverzésével.
Annak érdekében, hogy a San Franciscó-i vízió megvalósuljon, Kínának és az Egyesült Államoknak hatékonyan kell kezelnie nézeteltéréseit és csökkenteni kell az emberek közötti cserekapcsolatokat akadályozó negatív tényezőket. Kína egyértelműen aggodalmát fejezte ki számos kulcsfontosságú kérdésben, például ellenzi az exportellenőrzésre, a beruházások felülvizsgálatára és az egyoldalú szankciókra vonatkozó amerikai intézkedéseket.
Az amerikai fél kijelentette, örömmel látja, hogy a két ország növeli a közvetlen légi járatok számát, és bővíti az oktatási, tudományos és technológiai csereprogramokat.
2023. 11. 18.
(Zhou Huiwen-China Media Group)
(x)