A kulturális emlékek visszaszerzésével kapcsolatos Nagy-Britannia és Görögország közötti vita ismét fellángolt és a British Museumot ismét a közvélemény viharába sodorta.
A China Media Group CGTN által indított globális közvélemény-kutatás szerint a válaszadók 80,8%-a úgy vélte, hogy a British Museum birtokában lévő, elrabolt tengerentúli műkincsek teljesen indokolatlanul vannak a múzeum gyűjteményében, miközben a válaszadók 90,3%-a szerint a gyarmati terjeszkedés és háborúk során elrabolt kulturális emlékeket vissza kellene adni a származási országok tulajdonába.
Az évek során több ország, köztük Görögország, Nigéria, Etiópia, Egyiptom és Chile kérte vissza tárgyi kulturális emlékeit a brit kormánytól, de a kérelmek mindegyikét elutasították a műtárgyak úgynevezett „biztonságának védelmére hivatkozva”. Az elutasítás konkrét alapja az, hogy 1963-ban a brit parlament által módosított British Museum Act törvény megtiltja bármely gyűjtemény visszaadását. Ezzel kapcsolatban a válaszadók 91,1%-a úgy vélte, hogy a brit kormány megközelítése ésszerűtlen és jogellenes. A megkérdezettek további 92,3%-a arra szólítaná fel a brit kormányt, hogy figyelmesen hallgassa meg a kérelmező országokat, és tisztességes és felelősségteljes hozzáállással és cselekvéssel válaszoljon az aggályaikra.
Emellett a gyűjteményeknek még biztonsági problémákkal is szembe kell nézniük. Idén augusztusban a gyűjteményekből mintegy 2000 darab hiányzott, sőt néhányat ezek közül az interneten kínáltak eladásra. Ezzel összefüggésben a válaszadók 88,0%-a mélyen aggódik amiatt, hogy a múzeum képes-e megvédeni a kulturális ereklyéket, és az úgynevezett „kulturális emlékek biztonságának védelmére” hivatkozást képmutatásnak gondolja.
A CGTN ötnyelvű platformján angolul, spanyolul, franciául, arabul és oroszul közzétett felmérés kérdéseire 24 órán belül összesen 18 103 internetező válaszolt.
2023. 12. 02.
(Hao Yue – China Media Group)
(x)