Vasárnap Újdelhiben véget ért a 18. G20-csúcstalálkozó. A csúcs egyik legfontosabb eredménye az Afrikai Unió G20-hoz csatlakozása, ami véget vet annak az eddig fennálló helyzetnek, hogy Dél-Afrika az afrikai kontinens egyetlen tagja a G20-ak közt. Az Afrikai Unió a G20 második regionális szervezete az EU-t követően.

Külső környezetből szemlélve az afrikai gazdaság egyre nagyobb mértékben integrálódik a világgazdaságba, és a globális ügyekben is észrevehetően növekedett Afrika érintettsége.
Az afrikai országok jó barátjaként Kína mindig támogatta az afrikai országokat és az Afrikai Uniót, hogy nagyobb szerepet játsszanak a nemzetközi és regionális ügyekben. Az ENSZ BT reformjával kapcsolatban Kína támogatja, hogy először Afrika követeléseivel foglalkozzanak. Egyes szakértők kifejtették véleményüket ezzel kapcsolatban a CMG-nek, szerintük Kína egyrészt azért támogatja az Afrikai Unió G20-csatlakozását, mert Kína és Afrika hosszú múltra visszanyúló kölcsönös politikai bizalmat tart fenn, és jó partnerei egymásnak a fejlődés útján, másrészt azért, mert Afrika fontos szereplője a nemzetközi ügyeknek, illetve a nemzetközi méltányosság és igazságosság védelmének. Az Afrikai Unió csatlakozása a valódi multilateralizmus győzelme.
Az 55 országból álló, 1,4 milliárdos lakosságot képviselő Afrikai Unió G20-csatlakozása vajon mit hozhat Afrikának és a világnak?
Afrika egésze hozzáférhet a világ legfontosabb gazdaságaival való koordinációhoz a makroszintű pénzügyi politikákban, ami segíthet az afrikai országoknak az emelkedő adósságkockázat, a klímaváltozás és a gabonabiztonság kezelésében.
Mivel Afrika hatalmas erőforrásokkal, lakossággal és piaccal rendelkezik, miután integrálódott a globális gazdaságba, nagyobb fejlődési potenciál rejlik benne.
Tágabb nézőpontból az Afrikai Unió G20-csatlakozása növelheti a fejlődő országok felszólalási jogát a nemzetközi ügyekben, a valódi multilateralizmus megvalósítása pedig visszatarthatja a hegemonizmust és a hatalmi politikát.
(Ma Xiaolu – China Media Group)
2023. szeptember 13.
(x)