Csaknem 13 millió fiatal vesz részt Kínában a szerdán kezdődött központi felvételi vizsgákon. Ez az ország történetének eddigi legnagyobb felvételi megmérettetése – közölte az oktatási tárca.
A minisztérium tájékoztatása szerint idén a tavalyinál 980 ezerrel több diák tesz vizsgát a „gaokao” (felső vizsga) néven ismert központi felvételin, amelyet 1952-ben vezettek be, és azóta folyamatosan törekszenek a megreformálására. A regisztráltak pontos száma 12,91 millió.
A mostani reformok egy része arról szól, hogy a diákok több mint tucatnyi tantárgykombináció közül választhatnak a bölcsészettudományi és természettudományos tárgyak helyett, elősegítve, hogy a tényleges érdeklődési körükben kiemelkedhessenek – számolt be a CGTN kínai állami tartalomszolgáltató. A minisztérium szerint a reform kidolgozóinak szándéka a hallgatók átfogó értékelésének megvalósítása volt, személyre szabott és átfogó minősítést nyújtva minden tanuló számára.
A hivatalos statisztikai adatok szerint 2022-ben az egyetemekre és főiskolákra jelentkezőknek mintegy 85 százaléka tett sikeres vizsgát. Továbbra is népszerűek a mérnöki tudományokhoz kapcsolódó szakok, míg a menedzsmenttel kapcsolatosak fokozatosan vesztenek a vonzerejükből. Az elmúlt években az orvosi szakterületek népszerűsége is folyamatosan nő.
A gaokaót Kína-szerte a fiatalok jövője szempontjából a legmeghatározóbb megmérettetésének tartják. A felvételit megelőző hetekben, hónapokban a hatóságok jobban szűrik az interneten a kapcsolódó bejegyzéseket, a vizsgák helyén pedig szigorúak az ellenőrzések. Mivel több éven át számos csalási kísérletre derült fény, a csalókat és az őket segítőket 3-tól 7 évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetik.
2023. június 7.
(MTI)