Szeptember 18-án a kínai külügyminisztérium szokásos sajtótájékoztatóján egy riporter azt kérdezte, hogy szeptember 15-én Joe Biden amerikai elnök beszámolót nyújtott be az amerikai Kongresszusnak, amelyben Kínát úgynevezett „fő drogforrásként” azonosította, Kínának mi a véleménye erről?
Mao Ning kínai külügyi szóvívő azt válaszolta, hogy az amerikai fél állításának nincs ténybeli alapja, az pusztán rosszindulatú rágalom, amelyet Kína határozottan ellenez, és már határozottan tiltakozott az Egyesült Államoknál.
Mao Ning hangsúlyozta, hogy a kínai kormány nagy jelentőséget tulajdonít a kábítószer-ellenes munkának, Kínában eddig 456 féle kábítószert, pszichotróp szert és két teljes anyagkategóriát vettek korlátozás alá, így Kínában van a legtöbb tiltólistára került kábítószer, és a legszigorúbb ellenőrzéseket végrehajtó országok közé tartozik. Kína 38 típusú kábítószergyártáshoz könnyen felhasználó vegyi anyagot tart ellenőrzés alatt, ez 14 fajtával több, mint amit az ENSZ javasolt. A kínai kábítószer-ellenes hatóságok dinamikus felügyeleti mechanizmust hoztak létre a kábítószergyártáshoz könnyen felhasználó vegyi anyagok minden vonatkozására, tette hozzá a szóvivő.
A szóvivő tovább mondta, az Egyesült Államok népessége a világénak csupán 5%-át teszi ki, de a világ opioidjainak 80%-át fogyasztja, ott van a globális kábítószer-ellenes ügyekben tapasztalható káoszok forrása, az Egyesült Államokban van a legnagyobb kereslet a kábítószerek iránt, így másra nem képes, csak arra, hogy felelőtlen megjegyzéseket tegyen Kína kábítószer-ellenes erőfeszítései ellen.

Utána Mao Ning cáfolta a New York Times értesülését, amely kapcsán kérdezte egy riporter: „A New York Times nemrég közzétett egy cikket, amely szerint Kína mesterséges intelligencia technológiával hamis információkat gyártott a hawaii erdőtüzekről, ami szerint időjárási fegyver okozta a tüzet, és ezt a hírt terjesztette az interneten, hogy ellentétet szítson az amerikai társadalmon belül. Tud-e Kína reagálni erre?”
Mao Ning kifejtette, hogy a vonatkozó jelentések teljes mértékben valótlanok. Az úgynevezett „időjárási fegyver” először az amerikai média jelentésében jelent meg, amelyet egyes kínai média és közösségi média csak idézett, azokat nem gyártotta vagy terjesztette, a New York Times pedig a hamis információt gyártó és terjesztő, tette hozzá a szóvivő.
2023. 09. 19.
(Qin Liang- China Media Group)
(x)