Kezdőlap » A CMG kommentárja: A „két ülésszak” a teljes folyamatú kínai népi demokrácia kifejeződése
Hírek

A CMG kommentárja: A „két ülésszak” a teljes folyamatú kínai népi demokrácia kifejeződése

A Pekingben tartott „két ülésszak”, vagyis a kínai Országos Népi Gyűlés (ONGY) és a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület éves ülésszaka fontos ablak a világ számára, amelyen keresztül betekintést nyerhet a népi demokrácia teljes folyamatába Kínában.

Hogy egy ország demokratikus-e vagy sem, azt abból tudhatjuk meg, hogy valóban a nép-e a „gazda”? Kína 1,4 milliárdos népességével a világ közel egyötödét teszi ki. Hogyan egyeztethető össze oly sok ember véleménye? Kína ehhez megtalálta a „teljes folyamatú népi demokrácia” módszerét. Ez azt jelenti, hogy minden folyamatban – a demokratikus választásban, a demokratikus konzultációban, a demokratikus döntéshozatalban, a demokratikus irányításban és a demokratikus felügyeletben – meghallgatják az embereket, és kifejezik a nép kívánságait.

A demokratikus választásokat alapul véve, a törvényhozás, vagyis az ONGY képviselőinek megválasztása a világ legnagyobb demokratikus választása. A képviselőket öt szinten demokratikusan választják, mandátumuk öt évre szól. Országszerte több mint 1 milliárd választópolgár egyetlen szavazatot adhat le, s így választja meg közvetlenül a megyei és járási szintű képviselőket. A megyeinél magasabb szintű képviselőket az alacsonyabb szintű népi gyűlések választják. Minden régió, minden iparág, minden terület és minden nemzetiség rendelkezik képviselővel.

Egy külföldi újságíró – aki beszámolót készített Kína két ülésszakáról – megjegyezte, hogy „az ONGY-képviselők között vannak sofőrök, futárok, gazdák, tanárok, szakácsok, orvosok, újságírók… Sok más országban kevés esélyük van az ilyen szakmákban dolgozóknak, hogy bekerüljenek a törvényhozásba”.

Milyen a népfront jellegű demokratikus konzultáció? A „kormányzati munkajelentés” összeállítása előtt a társadalom valamennyi rétegének véleményét meghallgatják és közvetítik. Az „udvari tárgyalótermekben” és a „padokban” pedig olyan helyi, napi ügyeket vitatnak meg, mint például, hogy hogyan építsenek kerékpárparkolókat, hogyan telepítsenek földterületeket, stb. Ezek a demokrácia lényegét tükrözik, amely szerint „a nép ügyeit maga a nép vitatja meg, amely során az egész társadalom legnagyobb közös nevezőjét kell megtalálni”.

A jóléti társadalom átfogó kiépítésétől, a járvány elleni küzdelem győzelmén át, egészen a modernizáció kínai modelljének előmozdításáig a Kína által elért társadalmi és gazdasági eredmények elválaszthatatlanok a teljes folyamatú népi demokráciától. Egy tekintélyes nemzetközi szervezet közvélemény-kutatása szerint az elmúlt években a kínai nép elégedettsége a kínai kormánnyal szemben minden évben 90% feletti volt.

2023. március 13.

(China Media Group)

(x)

Kövessen minket Facebookon!

Facebook Pagelike Widget

A Sárkány éve | Zodiákus bélyegkisív-kibocsátás – 2024

IV. Holdsütikészítő Workshop és kínai kulturális nap

Kínai írásjelek és civilizáció kiállítás

„A MI PETŐFINK – Kínai-magyar verses párbeszéd”

Hogy hangzik ugyanaz a vers kínai és magyar nyelven?

Kínai-magyar párbeszéd (II.) – a China Media Group tanácskozása

III. Magyarországi Holdsüti készítő Workshop

Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Iskola

A centrumban Kína – Kusai Sándor nagykövet, egyetemi oktató

Kőbányai kínaiak – gazdasági kapcsolatok

A Nyúl éve zodiákus bélyeg – közös bélyegkisív-kibocsátás | 2023

Valutaváltó

Naptár

2023. március
h K s c p s v
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031